środa, 29 kwietnia 2015

Pierogi leniwe szybki sposób /Polish "lazy" dumplings - similar to Polish kopytka(gnocchi)

Leniuchy, kto ich nie lubi?! Przyznam się, że tytuł celowo brzmi szybki, żeby zwabić Was tutaj :) Ale w sumie czemu nie, tak naprawdę to tylko ziemniaki trzeba ugotować wcześniej. Najlepsze ziemniaki do leniuchów są te ugotowane dzień wcześniej.

niedziela, 26 kwietnia 2015

Roladki z grillowanego bakłażana nadziewane mięsem mielonym /Grilled aubergine rolls stuffed with minced meat

Niedawno napisałem relację na blogu ze spotkania w Akademii Smaku Bosch. Na nich gotowaliśmy pyszne potrawy, a dzisiaj prezentuję Wam jedną z nich, ale z pewnym "twistem"(że posłużę się makaronizmem). Dodałem do oryginału prażone pestki dyni oraz puree z marchewki i pietruszki. Miętę zastąpiłem też bazylią, bo w żadnym sklepie nie było ładnej mięty. Wolałem zatem ją odpuścić i kupić bazylię, która też ma cudowny smak. Nieco inny ale równie wybijający się.

środa, 22 kwietnia 2015

II warsztaty w Joseph's Culinary Studio, bez soli

Siedzę sobie na warsztatach, o których mowa TUTAJ i dostaję nagle wiadomość od Cisowianki, że chcą mnie zaprosić na warsztaty, nie wiem czy był to niespotykany w moim życiu zbieg okoliczności, czy może jestem już tak rozchwytywany w blogosferze, a może po prostu organizatorom warsztatów w Joseph's Culinary Studio zostało jedno wolne miejsce i mnie zaprosili. Wolę się nie domyślać,która z tych odpowiedzi jest tą poprawną, ważne że mnie zaprosili, za co jestem im ogromnie wdzięczny.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Filozofia smaku w Akademii Smaku Bosch

Siedzę sobie właśnie nad miską fasolki po bretońsku i zastanawiam się, co by Wam tutaj mądrego napisać. Żeberka się marynują więc na nie przepis później. W dzisiejszym poście zdam Wam relację z warsztatów, na które zostałem zaproszony. Odbyły się w Akademii Smaku Bosch, a ich tematem była filozofia smaku.